Pierwszy kwartał 2021 roku był okresem konsolidacji notowań głównych warszawskich indeksów w dość szerokim paśmie górnego zakresu jesienno-zimowej fali aprecjacyjnej, zapoczątkowanej na przełomie października i listopada zeszłego roku. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył marcowe notowania na poziomie 58.081,50 pkt zwyżkując w skali kwartału o 1,9 proc. Indeks WIG20 w porównaniu z końcem poprzedniego roku obniżył swoje notowania o 2,3 proc. osiągając poziom 1.938,84 pkt. Liderem rynku okazał się indeks średnich spółek mWIG40,

który po marcowej zwyżce o 1,2 proc. zakończył kwartał z wynikiem 4.360,66 pkt, tj. 9,7 proc. powyżej wartości odnotowanej na koniec grudnia zeszłego roku. Należy wspomnieć także, iż obecny poziom wszystkich indeksów jest o ok. 50 proc. wyższy od poziomów dna bessy z połowy marca zeszłego roku, kiedy to kulminowała fala paniki giełdowej wywołanej epidemią koronawirusa.

Spośród warszawskich indeksów sektorowych najlepszy wynik odnotował WIG-Leki, który w okresie pierwszych trzech miesięcy roku zyskał 61,7 proc. Na drugim miejscu rankingu znalazł się indeks WIG-Moto, z wynikiem 29,8 proc. Dobrze radziły sobie również sektory bankowy, chemiczny i spożywczy, których indeksy urosły po kilkanaście procent. Najsłabiej w analizowanym okresie prezentował się indeks sektora gier, który stracił 12,1 proc.

Warto odnotować także fakt, iż w marcu nastąpiła rewizja indeksów przeprowadzona według nowych zasad tworzenia rankingu indeksowego. Władze giełdy podniosły znaczenie kapitalizacji w wolnym obrocie (waga 60 proc.) kosztem wagi skumulowanych obrotów za ostatnie 12 miesięcy (40 proc.). Dodano również nowe kryterium płynnościowe MWO (miesięczny wskaźnik obrotu). W wyniku tych zmian w indeksie WIG20 zadebiutowała spółka Mercator Medical (producent rękawic i innych materiałów medycznych) zastępując Alior Bank.