Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (platformy do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną; w skrócie: „KSeF”).
Ustawę z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw opublikowano już w Dzienniku Ustaw RP (Dz.U. z 2023 r. poz. 1598).
Zgodnie z zawartymi w niej regulacjami, obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie dnia 1 lipca 2024 r. W ustawie przewidziano jednak, że obowiązek ten, w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw zwolnionych z VAT, wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
W obecnym stanie prawnym e-faktura działa, jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych. Wprowadzenie nowych regulacji oznacza, że od 1 lipca 2024 r. (względnie 1 stycznia 2025r.) zasadniczo wszystkie faktury powinny być wystawiane i otrzymywane wyłącznie za pośrednictwem ogólnopolskiego programu informatycznego KSeF. Obowiązek ten dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim działają jako podatnicy VAT i wystawiają faktury.
Celem wprowadzenia niniejszego obowiązku, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, jest możliwość wdrażania kolejnych uproszczeń w rozliczeniach VAT oraz uszczelnianie systemu VAT.
W związku z wejściem w życie nowych regulacji, dnia 7 sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Zgodnie z uzasadnieniem do ww. rozporządzenia w projekcie wprowadza się nowe regulacje w celu zwiększenia popularyzacji korzystania z KseF-u w zakresie wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych, przy czym regulacje te umożliwią również nadawanie zawężonych uprawnień w Krajowym Systemie e–Faktur przy dużych strukturach podmiotów (posiadających np. kilka oddziałów (zakładów) lub innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych oprócz jednostki macierzystej).
Wystawianie faktur lub dostęp do nich będzie możliwy tylko w zakresie faktur danego zakładu (oddziału) osoby prawnej lub innej wyodrębnionej jednostki wewnętrznej podmiotu, a nie do wszystkich faktur ustrukturyzowanych tego podatnika. Podmioty, które uzyskają uprawnienia, będą miały możliwość nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF poprzez uzyskanie uprzednio unikalnego identyfikatora. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 września 2023 r.