Komisja Nadzoru Finansowego oszacowała skutki restrukturyzacji kredytów walutowych według mechanizmu zaproponowanego przez Kancelarię Prezydenta. Wnioski oparto na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród banków, czyli na podstawie opinii podmiotów bezpośrednio zainteresowanych negatywnymi wynikami tej prognozy.
Zastosowanie takiej metody oceny skutków ustawy komentuje Piotr Dusza, ekspert Grupy Gumułka z zakresu ewaluacji: - W ramach procesu ewaluacji nie można wykluczać możliwości ankietowania osób bezpośrednio zainteresowanych daną sprawą, ale nie powinno to być jedyne narzędzie stosowane podczas badania. Powinno się zastosować tzw. triangulację metod i perspektyw badawczych, co znaczy, że w ramach badania wykorzystujemy większą liczbę metod badawczych oraz obejmujemy badaniem również inne grupy respondentów, w tym przypadku np. kredytobiorców oraz ekspertów rynku finansowego, nie powiązanych z bankami. W ten sposób otrzymujemy szerszy i bardziej obiektywny obraz badanego zjawiska – podkreśla Piotr Dusza.
Grupa Gumułka nie odnosi się do oceny projektu prezydenckiej ustawy, ale powaga sytuacji powinna skłonić autorów ekspertyzy do poszerzania swoich metod ewaluacji.