Zwracamy Państwa uwagę na zmiany wynikające z ustawy z dnia 5 lipca 2018r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1499).
Zasadniczym celem ww. ustawy jest modyfikacja przepisów dotyczących blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego oraz mechanizmu podzielonej płatności (split payment).
Zmiany w przepisach obejmują m.in.: zniesienie możliwości zaskarżenia blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego na okres 72 godzin oraz doprecyzowanie przepisów określających datę upadku blokady, zmianę środka zaskarżenia blokady na okres do 3 miesięcy, zmiany w zakresie biegu terminów, tj. terminu do rozpatrzenia zażalenia przez Szefa KAS oraz terminu przedłużenia blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego, rozszerzenie zakresu danych przesyłanych przez banki i SKOK-i izbie rozliczeniowej czy wprowadzenie przepisu stwarzającego podstawę prawną do przekazywania przez izbę rozliczeniową bankom i SKOK-om informacji o stwierdzonych rozbieżnościach pomiędzy danymi z banków lub SKOK-ów a danymi z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników.
Ustawa ta obowiązuje od 22 sierpnia br., z wyjątkiem:
-
8 sierpnia 2018 r. weszły w życie przede wszystkim te przepisy, które są związane z mechanizmem podzielonej płatności w VAT;
-
1 października 2018 r. wejdą w życie przepisy dotyczące sygnalizowania przez izbę rozliczeniową rozbieżności pomiędzy numerami z banków lub SKOK-ów a numerami z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników;
-
1 lipca 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące rozszerzenia definicji rachunku podmiotu kwalifikowanego, przepisy rozszerzające katalog danych przesyłanych przez banki i SKOK-i do Szefa KAS za pośrednictwem STIR, a także przepisy o informowaniu przez bank lub SKOK o przekazaniu żądania lub dokonaniu blokady na wniosek podmiotu kwalifikowanego.
W razie jakichkolwiek pytań w ww. zakresie zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami podatkowymi.