Szacunek rezerw na świadczenia pracownicze to oferta skierowana do firm, które dbają aby ich rachunkowość była prowadzona zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz zasadami ogólnymi prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Kwestię obowiązku tworzenia rezerwy na świadczenia pracownicze regulują przepisy ustawy o rachunkowości (art. 35d ust. 1) oraz Międzynarodowy Standard Rachunkowości 19.
Podstawowym kryterium dla powstania obowiązku tworzenia rezerwy na nagrody jubileuszowe jest uregulowanie ich wypłat przez układy zbiorowe pracy oraz inne regulaminy wewnętrzne, natomiast obowiązek wypłaty odpraw emerytalno-rentowych nakłada na Pracodawcę art. 92¹ kodeksu pracy.
Przygotowywany przez nasz szacunek rezerw jest efektem wieloletniej współpracy z najbardziej wymagającymi klientami oraz wyspecjalizowanymi aktuariuszami, dzięki czemu zdobyliśmy unikalne na polskim rynku doświadczeniu w sporządzaniu w pełni profesjonalnych opinii z tego zakresu.
Nasz szacunek jest wykonywany zgodnie z metodą aktuarialaną, a opinię opracowujemy z uwzględnieniem:
- wewnętrznych regulaminów klienta, określających szczególne zasady przyznawania odpraw emerytalnych oraz nagród jubileuszowych,
- aktualnych warunków makroekonomicznych,
- rotacji pracowników klienta na przestrzeni ostatnich lat,
- ryzyka śmierci pracownika (wg skróconych tablic trwania życia opublikowanych przez GUS),
- zdyskontowanej wartości zobowiązania.
W wyniku dokonanego przez nas szacunku klient otrzymuje pełną opinię zawierającą:
- opis zasad wypłacania nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych zastosowanych do szacunku,
- założenia makroekonomiczne zastosowane do obliczeń,
- metodologię wyliczenia rezerwy,
- wyniki szacunku w postaci zestawienia z podziałem na poszczególnych pracowników oraz świadczenia krótko- i długoterminowe.