Od 1 stycznia 2020r. ulga ze złe długi zacznie obowiązywać również w podatkach dochodowych. Ulga na złe długi została uregulowana w art. 26i ustawy o PIT i art. 18f ustawy o CIT. Celem jej wprowadzenia jest likwidacja opóźnień w płatnościach.
Ulga za złe długi daje wierzycielem możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania lub zwiększenia straty podatkowej o zaliczoną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowanaprzez dłużnika, ani zbyta przez wierzyciela w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie, na fakturze lub na rachunku. Korekty należy dokonać w zeznaniu składanym za rok, w którym minie 90 dni od upływu umówionego terminu zapłaty pod warunkiem, że do dnia złożenia zeznania podatkowego wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta.
Druga strona transakcji, czyli dłużnik ma z kolei obowiązek (nie prawo jak w przypadku wierzyciela)zwiększyćpodstawę opodatkowania lub zmniejszyć wysokość straty podatkowej o wartość nieuregulowanego zobowiązania pieniężnego zaliczonego uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.
Aby można było skorzystać z ulgi za złe długi muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:
1. wobec dłużnika na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania podatkowego nie jest prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne, upadłościowe lub likwidacyjne
2. od daty wystawienia faktury (rachunku) lub zawarcia umowy dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została wystawiona faktura (rachunek) lub została zawarta umowa. W przypadku, gdy rok kalendarzowy, w którym wystawiono fakturę (rachunek) jest inny niż rok kalendarzowy, w którym zawarto umowę – gdy nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego późniejszej z tych czynności;
3. zarówno dłużnik jak i wierzyciel podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 lipca 2019r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz. U. z 2019r. poz. 1649).