Brexit stał się faktem. 31 stycznia 2020 r. był ostatnim dniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Jak na razie, nie pociąga ta jednak za sobą konsekwencji prawno-podatkowych dla polskich podmiotów realizujących transakcje handlowe z kontrahentami z Wielkiej Brytanii.
Od 1 lutego br. obowiązywać zaczęła bowiem Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Związany jest z nią natomiast okres przejściowy w relacjach Wielka Brytania – UE. Ma on potrwać do końca 2020r. i do tego czasu kontynuowane będą obecne relacje pomiędzy Wielką Brytanią i UE, tj. w praktyce Wielka Brytania nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie UE, jednakże z wyłączeniem możliwości udziału w unijnym procesie decyzyjnym.
Dla polskich podmiotów oznacza to zatem w szczególności:
- brak ceł i dodatkowych regulacji w handlu,
- swobodny przepływ pracowników,
- brak ograniczeń w transporcie drogowym,
- brak konieczności dostosowania eksportowanych towarów do innych standardów,
- brak konieczności posiadania dodatkowych, nie wymaganych dotychczas certyfikatów,
- brak konieczności dokonywania zgłoszeń celnych, uzyskania licencji, spełniania odmiennych norm sanitarnych czy fitosanitarnych,
- brak ograniczeń w swobodzie przepływu kapitału.
Jeśli chodzi natomiast o to, co nastąpi po 31 grudnia 2020 r., wszystko zależeć będzie od treści przyszłej Umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Negocjacje tej umowy dopiero mają się rozpocząć.
Polscy przedsiębiorcy nie powinni jendak czakać na ostateczny wynik tych negocjacji, ale już teraz dokonać analizy możliwych scenariuszy oraz zaplanować i podjąć działania dostosowawcze.
Zespół doradców Grupy Gumułka służy Państwu pomocą w tym zakresie.
Źródło: www.brexit.gov.pl