Mocą ustawy z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020, poz. 2419), wprowadzono m.in. zmiany w zakresie przeliczania na złote kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania VAT.

Istota regulacji

Z dniem 1 stycznia 2021 r. do ustawy o VAT wprowadzono regulację przewidującą, iż kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania VAT określone w walucie obcej mogą być przeliczane przez podatnika na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu określonego w walucie obcej wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi tego podatnika na potrzeby rozliczania danej transakcji (ust. 2a w art. 31a ustawy o VAT).

Rozwiązanie to wprowadzonozatem na zasadzie dobrowolności.

Jednakże, po wyborze tej opcji podatnik jest obowiązany do jej stosowania przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy licząc od miesiąca, w którym ją wybrał (ust. 2b w art. 31a ustawy o VAT).

Również, w przypadku rezygnacji z wprowadzonej opcjonalnej metody przeliczania, podatnik będzie obowiązany do stosowania dotychczasowych metod przeliczania (przewidzianych w ust. 1 lub 2 art. 31a ustawy o VAT), przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrezygnował z wybranej opcjonalnej metody przeliczania (ust. 2c w art. 31a ustawy o VAT).

Brak obowiązków informacyjnych w związku ze zmianą zasad

Co istotne, na podatników nie nałożono dodatkowych obowiązków informacyjnych związanych ze zmianą zasad przeliczania kursów walut, tj. w szczególności nie będzie wymagane przesyłanie do urzędu skarbowego pisma informującego o wyborze (czy też rezygnacji z) ww. uproszczenia.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, ewentualna weryfikacja stosowanych zasad przeliczenia oraz prawidłowości ich stosowania we wskazanym przepisami okresie będzie następować w przypadku kontroli u podatnika (sposób rozliczenia będzie widoczny w prowadzonych ewidencjach i musi być zgodny przez wskazany w przepisie okres, tj. 12 miesięcy).

Transakcje niepodlegające przeliczeniu zgodnie zasadami przeliczania przychodu dla celów podatku dochodowego

Przewidziano również (ust. 2d w art. 31a ustawy o VAT), że w przypadku, gdy w okresie stosowania przez podatnika (proponowanej do wprowadzenia) opcjonalnej metody przeliczania, podatnik dokona transakcji niepodlegającej przeliczeniu zgodnie z zasadami stosowanymi w podatku dochodowym, jest obowiązany do zastosowania dla tej transakcji dotychczasowych metod przeliczenia (przewidzianych w ust. 1 lub 2 art. 31a ustawy o VAT).

Jak czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji, przykładowomożna wskazać tu na transakcje, które w podatku VAT są rozliczane przez nabywcę, np. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub nabycie usług dla których zobowiązanym do rozliczenia pozostaje nabywca. W przypadku takich nabyć podatnik nie będzie mógł zastosować zasad przewidzianych w przepisach o podatku dochodowym dla przeliczenia przychodu w związku z tym w podatku VAT zastosowanie dla tej transakcji znajdą podstawowe zasady przeliczania o których mowa w art. 31a ust 1 i 2 ustawy o VAT.

Podobnie będzie w przypadku innych transakcji (zdarzeń), dla których nie nastąpi przeliczenie zgodnie z zasadami przyjętymi dla ustalenia przychodu w podatku dochodowym, jak np. otrzymanych zaliczek, które generują powstanie obowiązku podatkowegow VAT, ale już nie przychodu dla celów podatku dochodowego.