W dniu 12 lipca 2024 r. Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wskaźnika bufora antycyklicznego. Projekt dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Zgodnie z treścią uzasadnienia, projekt ma na celu określenie wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego, zgodnie z uchwałą nr 74/2024 Komitetu Stabilności Finansowej z dnia 14 czerwca 2024 r. w sprawie wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego.

Bufor antycykliczny to instrument polityki makroostrożnościowej, mający na celu zwiększenie odporności systemu bankowego w związku z cyklicznymi wahaniami ryzyka systemowego.

Ministerstwo Finansów wskazało, że rekomendacja Komitetu zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszym z nich będzie rozporządzenie, zgodnie z którym wskaźnik bufora antycyklicznego zostanie ustanowiony na poziomie 1%.

Drugi etap zostanie zrealizowany po 12 miesiącach i będzie polegał na podniesieniu wskaźnika bufora antycyklicznego do docelowej wartości 2%.

Ministerstwo Finansów wskazało, że zgodnie z przygotowanym przez Narodowy Bank Polski Kwartalnym przeglądem antycyklicznego bufora kapitałowego, rośnie cykliczne ryzyko systemowe, a skala wzrostu implikuje bufor w wysokości 0,25%, jednocześnie nie ma przesłanek, aby ustanowić bufor antycykliczny na poziomie większym niż 2%.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.