Październik był kolejnym miesiącem zróżnicowanych wyników osiąganych przez inwestorów w poszczególnych sektorach rynku giełdowego. Tym razem jednak zdecydowanie lepiej zachowywały się spółki największe skupione w indeksie WIG20, który w skali miesiąca wzrósł o 2,9 proc., najgorzej natomiast spółki średnie reprezentowane przez indeks mWIG40, który w październiku stracił 2,3 proc.

Szeroki indeks polskiej giełdy WIG zyskał w stosunku do ostatniej sesji września 0,9 proc., kończąc październik na poziomie 64.866,57 pkt. Warty odnotowania jest fakt, że w kursach zamknięcia miesiąca na indeksie WIG20 ustanowiony został nowy tegoroczny rekord na pułapie 2.524,90 pkt.

Wsparciem dla szerokiego rynku były bez wątpienia wyniki giełd amerykańskich, które w październiku, nie zważając na niechlubną historię tego miesiąca, ustanawiały nowe rekordy notowań. Imponujące wrażenie robią wykresy głównych amerykańskich indeksów, które pną się w górę kreśląc wyraźne linie trendu wznoszącego. Niepokoić może jedynie fakt braku korekt w tym trendzie, co może świadczyć o malejącym lęku wśród inwestorów – u graczy z kontrariańskim podejściem powinno być to wczesnym sygnałem do działania przeciw opinii większości i zajmowanie krótkich pozycji na rynku.