Z dniem 1 lipca 2018 r. weszły w życie przepisy wprowadzające tzw. mechanizm podzielonej płatności (split payment).

W ramach tego mechanizmu przewidziana jest m.in. możliwość otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT podatnika oraz możliwość obniżenia zobowiązania podatkowego w VAT.

Powoduje to konieczność wprowadzenia zmian we wzorach deklaracji dla podatku od towarów i usług, w tym: VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M oraz objaśnieniach do tych deklaracji.

W tym celu wydane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 09.05.2018 r. poz. 856).

Należy zwrócić uwagę na to, że nowy wzór deklaracji VAT-7 stosuje się, począwszy od rozliczenia za lipiec 2018 r.

 

Poniżej przypominamy natomiast podstawowe założenia split payment.

// Mechanizm podzielonej płatności (podstawowe założenia) //

* Zastosowanie mechanizmu polega na tym, że:

zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT,

zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

* Mechanizm obejmie wyłącznie rozliczenia między podatnikami,

* Charakter fakultatywny – decyduje podmiot zlecający przelew (tj. klient płacący za towar/ usługę na podstawie faktury lub zaliczkę na podstawie faktury zaliczkowej)

* Zastosowanie do płatności dokonywanych od 1 lipca 2018 r.

* Właściciel rachunku VAT będzie miał ograniczony dostęp do zgromadzonych na nim środków:

- zasadniczo środki mogą zostać przelane na rachunek VAT kontrahenta lub do urzędu skarbowego w celu uregulowania zobowiązania podatkowego

- inne uwolnienie środków wyłącznie za zgodą organu podatkowego

* System zachęt do korzystania z podzielonej płatności (wykluczenie stosowania „karnych” stawek VAT, zwroty podatku na rachunek VAT w terminie 25 dni, obniżenie zobowiązania podatkowego)

 

/ Rachunek VAT /

* Dla rachunku rozliczeniowego bank (SKOK) będzie prowadzić rachunek VAT

* Otwarcie i prowadzenie rachunku VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy.

* Rachunek VAT jest prowadzony w walucie polskiej