Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 grudnia 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.414.2018.1.DP) stwierdził, że stadion piłkarski jest budowlą, a nie budynkiem, więc przychody z jego wynajmu nie są objęte podatkiem od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem, o którym mowa w art. 24b ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).


Wnioskodawcą była spółka celowa powołana do realizowania zadań własnych JST, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się zarządzaniem stadionem sportowym, na którym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia o charakterze sportowym, kulturalno-rozrywkowym czy biznesowym.
Pytanie dotyczyło występowania po stronie spółki obowiązku zapłaty podatku w wys. 0,035% od przychodów z tego tytułu.
Organ przyznał wnioskodawcy rację, iż wobec treści art. 24b ustawy o CIT: „od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem” obowiązek ten nie wystąpi, ponieważ „stadion” nie spełnia definicji budynku określonej w art. 3 pkt 2 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.). Podstawą wywodu jest klasyfikacja stadionu w ewidencji środków trwałych – uwzględnienie go w grupowaniu 290 – Budowle sportowe i rekreacyjne, co nie zezwala na uznawanie za budynek.