Pierwszy kwartał 2019 roku zakończył się zwyżką głównych benchmarków. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył marcowe notowania na poziomie 59.668,03 pkt tracąc w skali miesiąca 0,4 proc. ale w skali całego kwartału zwyżkując o 3,4 proc. Indeks WIG20 w porównaniu z końcem poprzedniego roku zwiększył swoje notowania o 1,6 proc. osiągając poziom 2.312,09 pkt, natomiast w ujęciu miesięcznym utracił 0,9 proc.

Liderem rynku okazał się indeks średnich spółek mWIG40, który po marcowej zwyżce o 0,4 proc. zakończył kwartał z wynikiem 4.149,50 pkt, tj. 6,1 proc. powyżej wartości odnotowanej na koniec grudnia zeszłego roku.

Spośród warszawskich indeksów sektorowych najlepszy wynik odnotował WIG-Chemia, który w okresie pierwszych trzech miesięcy roku zyskał 23,7 proc. Dobrze radziły sobie również sektory nieruchomości, budowlany, górnictwo, informatyka i telekomunikacyjny, których indeksy urosły po kilkanaście procent. Najsłabiej w analizowanym okresie prezentowały się indeksy sektorów paliwowego i energetycznego, które straciły odpowiednio 8,6 proc. i 3,1 proc. Spośród warszawskich blue chipów prawdziwą gwiazdą okazał się wydawca oraz producent gier video CD Projekt Red, którego wartość rynkowa w skali kwartału wzrosła o 37,4 proc.

Poprawa nastrojów na krajowym rynku korelowała z doskonałymi wynikami rynków światowych, które pierwszy kwartał zaliczyć mogą do najbardziej udanych kwartałów w ostatnich latach. Wzorowe wyniki zanotowały giełdy amerykańskie, których główne indeksy zyskały po kilkanaście procent (S&P 500 zwyżkował o 13,1 proc. natomiast Dow Jones Industrial o 11,2 proc.). Równie spektakularny wzrost odnotowała giełda w Paryżu, której indeks CAC 40 wyrównał wynik amerykańskiej „pięćsetki”. Nieco słabiej performowała giełda niemiecka, choć uzyskany wzrost o 9,2 proc. także robi wrażenie. Spośród wiodących parkietów najsłabiej radziła sobie giełda w Tokio, gdzie główny benchmark zyskał „tylko” 6,0 proc. Hossa zagościła również na giełdach towarowych, choć najmocniejszy od 10 lat wzrost cen ropy naftowej na pewno nie ucieszy kierowców.