Święta to okres, w czasie którego Polacy wydają o wiele więcej pieniędzy niż zazwyczaj. W tym roku szacuje się, że będzie to przeciętnie ok. 1300 zł/os. Co składa się na tę kwotę i jak wypadamy na tle innych narodowości?

- Kwota ta nie odbega znacznie od ilości wydanych pieniędzy w ubiegłych latach. W 2014 roku przeciętny Polak wydał ok. 1200 zł/os., a w 2013 roku niecałe sto złotych mniej. Jak widać, z roku na rok Polacy przeznaczają więcej pieniędzy na święta. W większości wynika to z chęci nabycia produktów lepszej jakości, ale też produktów bardzo luksusowych – mówi Marcin Roj, partner w Grupie Gumułka. W tym roku popularnością cieszą się nie tylko egzotyczne owoce, ryby, czy inne produkty spożywcze, ale także sprzęt AGD i RTV. Już od kilku miesięcy mówi się o "złotych żniwach" sklepów sprzedających elektronikę. Wykorzystują to dyskonty oraz hipermarkety, w których można znaleźć aktualnie wszystko: od trufli po lodówki i drony, oczywiście z gwarancją atrakcyjnej ceny. Dyskonty również w tym roku, tak jak w poprzednich latach, będą przeżywały prawdziwe oblężenie przed świętami. Lepiej zatem zrobić zakupy świąteczne znacznie wcześniej.

Marcin Roj podkreśla, że na wyżej wymienioną kwotę składają się nie tylko prezenty i produkty spożywcze, ale także spotkania rodzinne czy z przyjaciółmi. - W tym roku więcej Polaków deklaruje chęć przyjazdu na święta do Polski lub odwiedzenia bliskich, co przekłada się na większą ilość pieniędzy wydanych chociażby na komunikację – zaznacza ekspert Grupy Gumułka.

A jak Polacy wypadają na tle innych europejskich państw? Plasują się raczej na końcu. Najwięcej pieniędzy, bo średnio aż 884 euro, chcą wydać na święta Brytyjczycy. Za nimi znajdziemy Holendrów oraz Francuzów. Polacy mają zamiar wydać średnio 302 euro, co przekłada się na drugie lub trzecie miejsce od końca, w zależności od tego, czy weźmiemy pod uwagę Rosję (średnio 217 euro/os.).